Ikon for søg
Udveksling med Indien – første møde med indiske makkere
Nyheder

Nyheder

Udveksling med Indien – første møde med indiske makkere

Tirsdag mødtes årets frivillige udvekslingselever for første gang med deres indiske makkere fra Delhi Public School i Gurgaon. Mødet foregik online, men stemningen var varm og nysgerrig – og det blev starten på et spændende samarbejde på tværs af kulturer og kontinenter.

Eleverne fik mulighed for at præsentere sig selv og tale om skole, fritid og hverdagsliv i Danmark og Indien. Det var tydeligt, at der allerede nu er stor gensidig interesse og glæde ved udsigten til at mødes fysisk senere på året.

Udvekslingen er en del af Aalborg Katedralskoles internationale samarbejde, hvor vi arbejder med kulturmøder, fællesskab og globalt udsyn i samarbejde med skoler rundt omkring i verden. Gennem partnerskabet med DPS Gurgaon får eleverne mulighed for at opleve en anden kultur helt tæt på – både fagligt og personligt – og samtidig dele deres egen hverdag med jævnaldrende på den anden side af kloden.

Samtidig med det virtuelle møde med Indien, gør vores 2.g-elever sig klar til at rejse ud i Europa på studieture til bl.a. Barcelona, Wien, London og Pisa. Der er med andre ord masser af oplevelser i vente – både tæt på og langt væk – og vi glæder os til at følge elevernes rejser og refleksioner undervejs.